Cinsel Terapi

Cinsel terapi alanında eğitim almış psikologlar tarafından cinsellikle ilgili problem yaşayan birey veya çiftlerle yürütülen terapi sürecidir.

Cinsellik; cinsellikle ilgili duygu, düşünce ve inançların birleşiminden oluşmaktadır. Cinsel problemlerin ortaya çıkma sebepleri organik kökenli olabilmekle birlikte, psikolojik ve partnerle olan ilişkili kökenli de olabilir. Nedenine bağlı olarak cinsel terapi süreci ve uygulanan yöntemler değişiklik göstermektedir.

Bir çok ilişkisel problemin ardında cinsel sorunların yattığını, bireysel olarak deneyimlenen bazı cinsel sorunlar olabildiği gibi, partnerler arasında da uyum sorunları, arzu ve beğeni eksikliği, sosyal yaşamda çözülmemiş etkileşimlerden dolayı cinsel soğukluk ve uzaklaşma, kişisel cinsel beklentilerin konuşulamaması ve ortak tatmini hedefleyen bir cinsel hayat oluşturulamaması çeşitli cinsel sorunlara yol açmaktadır.

Cinsel isteksizlik, erken boşalma, sertleşme bozukluğu, vajinismus, orgazm ve uyarılma bozuklukları terapiyle çözümlenebilecek cinsel problemlerdir.